Česká komora PMI

Jak jsme zdolávali Everest... - Česká komora PMI

S kolegy z Raiffeisenbank, a.s. Mirkem Štěpničkou a Michalem Jaukerem jsme se sešli ve čtvrtek 19.4.2018 v v co-workingovém centru PRACOVNA na pražském Žižkově.

Mirek Štěpnička vedl na Everestu stream core-bankingu. V současné době pracuje pro Rajfku jako programový manažer a má za sebou program úspěšné akvizice retailového portfolia Citibank.

Michal Jauker se Everestu účastnil jako člen projektové PMO. Nyní Michal vede v Rajfce projektovou kancelář.

Povídali jsme si s nimi o tom, jak zdolávali EVEREST. Nešlo o horolezecké dobrodružství, ale možná o jeden z nejambicióznějších projektů historii našeho bankovnictví vůbec. Byl nastartován po fúzi dvou bank, Raiffeisenbank a eBanky v roce 2009 a neměl menších cílů, než nahradit stávající dva core banking systémy systémem novým. To vše za plného provozu banky při plnění aspirativních obchodních cílů.

Světový guru na core banking transformace, George Colwell říká, že taková transformace je srovnatelná s výměnou všech motorů Boeingu 747 během letu, anebo s otevřenou operací srdce u pacienta, který zrovna běží maraton. Své zkušenosti shrnul do osmi fází, kterými typicky taková transformace prochází a nazval je osm schodů poznání.

Přednáškový sál PRACOVNA praskal ve švech... 

I přesto, že již uplynulo mnoho vody, stále budí tento mega projekt emoce a řadu otázek, směřujících především k tomu jedinému - co se pokazilo a šlo tomu zabránit nebo to alespoň včas zastavit?

Hodně otázek směřovalo do oblasti řízení rizik a zvládnutí komunikace vůči managementu a akcionářům. Mirek na konci shrnul svá lessons learned do těchto třech bodů: 

  1. Extrémní důraz na výběr spolehlivého dodavatele, který je schopen (zkušenosti, kapacity, znalosti) pojmout nejen implementaci, ale také zajistit následný provoz.  
  2. Dobrá domácí příprava - mít dobře rozmyšlenu cílovou architekturu, organizaci programu, procesy, požadavky, metodiku přístupu, kontrolní body na cestě, předchozí úklid v produktech a procesech
  3. Integrátor pouze takový, který dokáže převzít některá rizika, má zkušenosti  s programy podobného rozsahu a komplexity a přidanou hodnotu a uvědomuje si dobře sovji zodpovědnost včas šlápnout na brzdu  

Dle zpětné vazby, kterou jsme od účastníků obdrželi, šlo o povedenou akci, která se všem jak obsahem, tak formátem a prostorem setkání líbila: 

"Pan Štěpnička má velké praktické zkušenosti", "oceňuji značnou otevřenost mluvčích v situaci, kdy projekt nedopadl dobře", "Sdílení přesně takovýchto lessons learned je velkým přínosem pro PM komunitu" byly reakce některých účastníků.

Pro vaše připomenutí i pro ty z vás, kteří z nějakého důvodu akci nestihli, je k dispozici registrovaným členům na webu PMI.CZ ke stažení prezentace z této akce

 

Děkujeme tímto mnohokrát kolegům z RB za poskytnuté lekce, které jim EVEREST uštědřil a těšíme se na další setkání na některé z našich akcí!

Vaše

Česká komora PMI