<< Back

Kam směřuje PMI?

PM trends

Kdybychom měli popsat obraz České komory PMI, jak jej vidíme asi za dva až tři roky, bylo by to něco v následujícím smyslu: je to otevřená a aktivní komora, sdružující profesionály i neprofesionály se zájmem o projektové řízení, kteří jsou hluboce přesvědčeni o jeho výhodách a rádi se o své přesvědčení podělí i s ostatními. Projektové řízení je pro nás nejen metodika, ale také styl práce. Česká komora PMI svou činností přispívá k osvětě v oblasti projektového řízení a poskytuje zajímavou platformu pro všechny její současné i potenciální členy.

Od obvyklého standardu se snažíme odlišit nastavením transparentních postupů a rozhodně se vyhýbáme komerční platformě pro sbírání zakázek jakéhokoli typu. Bez těchto zásad nelze  zachovat trvalou důvěryhodnost námi organizovaných aktivit. V České komoře PMI byly, jsou a budou dodržovány zásady fair play tak, jak jsou definovány etickým standardem PMI. Za naše členy pak považujeme ty, kdo tento kodex ve své každodenní praxi ctí.

Jak se k výše uvedenému dobrat? Jako základ dalšího rozvoje vidíme trojici základních pilířů. Proberme si je od nejobecnějšího k nejvíce specifickému. Ten obecný spočívá v potřebě vytvořit v ČR prostředí, kde je projektové řízení vnímáno jako efektivní styl práce. Prakticky to znamená šířit povědomí o výhodách projektového řízení i mimo obory, kde je běžně používáno pro implementaci produktu (IT, TELCO atd.), a to způsobem srozumitelným i oborům a lidem, kteří se s projektovým řízením zatím moc nesetkali, případně principy projektového řízení využívají, aniž by si toho byli vědomi. Zároveň bychom chtěli přispět ke snížení inflace (nadužívání) pojmu projekt, kterým je dnes označována i mnohá aktivita na úrovni běžné operativy. V oborech, kde je projektové řízení běžně využíváno chceme posilovat jeho kvalitu a odbourat stereotyp, že projektový manažer je takový ten „ouřada“, co chce jen nějaké tabulky bez valného praktického přínosu atd. K tomu je právě potřeba podpořit obraz, že opravdový projektový manažer disponuje nejen znalostmi metodiky (znalostní báze best practices, nikoli dogma, kterého se musí za každou cenu zuby nehty držet), ale že projektový manažer je zároveň silný i v dalších oblastech, zejména v soft skills (leadership, facilitace, motivace, flexibilita, odolnost vůči stresu atd.). A hlavně projektový manažer je ten kdo umí používat jak metodické postupy tak i zdravý selský rozum.

Obecnou snahu o šíření povědomí o projektovém řízení je potřebné podepřít šířením informací o výhodách PMI – proč se snažit dělat věci jinak, když už existují prověřené způsoby (metodika PMI), které šetří čas a slouží jako zdravý a prověřený základ. Česká komora PMI by i nadále měla podporovat ty, co se chtějí s PMI seznámit a motivovat je k tomu, aby z toho seznámení vznikl dlouhodobý vztah a nejen one night stand (pouhá cesta ke slevě na poplatku za zkoušku) - např. formou akcí, které mají přínos, jsou zábavné atd. I nadále by si certifikace PMP měla uchovat punc prestižní celosvětově platné certifikace, na druhou stranu by neměla vzbuzovat dojem přílišné obtížnosti a nedostupnosti.

Z výše uvedeného vyplývá třetí pilíř aktivit – posílení aktivní role CZ PMI v oblasti projektového řízení v ČR, a to pro různé cílové skupiny tak, aby PMI byla jasnou první volbou.
Pro zkušené projektové manažery by mělo jít o platformu, kde si lze vzájemně vyměňovat zkušenosti, navazovat nové kontakty, dozvídat se zajímavé praktické tipy, best practices atd.
Pro méně zkušené projektové manažery by pak mělo jít o platformu, kde najdou možnost získat nové informace, podporu při jejich dalším směřování, možnost seznámit se s výhodami metodiky PMI atd. O obě tyto skupiny se Česká komora PMI snaží systematicky již delší dobu. To co je nyní nového, je skutečnost, že pro „neprojekťáky“ to bude platforma, která jim zajímavou formou nabídne dostatek informací o výhodách projektového řízení obecně a odbourá možné předsudky o projektovém řízení. Součástí toho je i intenzivní spolupráce se žáky a studenty – od nejnižších úrovní vzdělávání až po vysoké školy, studentské projektové organizace a jejich alma mater.

Interní struktura aktivit české komory PMI, rozdělená do tří úrovní, je tomu již přizpůsobena. Teď nastává čas, kdy je potřeba vymyslet a zorganizovat konkrétní akce, které budou naplňovat uvedené cíle nejrůznějšími formami, třeba typu „netradiční konference“. To znamenánajít vhodný „marketing“, nově definovat spolupráci s dalšími subjekty v oboru projektového řízení i mimo něj, se školami, studenty a dalšími cílovými skupinami.

To co jsme si jako výbor České komory PMI před prvními volbami definovali, to se nám podařilo uskutečnit. Teď se výbor významně obmění, a to po letošních volbách z celé poloviny. Leží před ním další porce úkolů a věříme, že se i ji podaří naplnit. Vizi sdílíme společně a společně se chceme pokusit ji naplnit konkrétními aktivitami. Prostoru pro všechny tvořivé lidi, které naše vize oslovuje, tu je víc než dost, proto neváhejte a přidejte se!.

A pokud, tak jak je u projektových manažerů obvyklé, bojujete s časem, přijďte nás podpořit alespoň pasivně, zúčastněte se našich akcí a přineste nám zpětnou vazbu, že to má pro vás hodnotu a naše úsilí tak dopadá na úrodnou půdu. Těšíme se na setkání a otevřenou komunikaci s vámi!

Search

View the archives

Budujeme komunitu projektových manažerů

Spojujeme projektové manažery v České republice a podporujeme jejich profesní růst prostřednictvím vzdělávacích akcí, profesionálních rozvojových aktivit, soutěží, konferencí a sdílení osvědčených postupů. Jsme součástí globální komunity Project Management Institute (PMI) a usilujeme o rozvoj projektového řízení napříč odvětvími.

Staňte se členem