června 19 2015 at 08:02dop.
Zpráva výboru PMI za rok 2014
Zpráva výboru PMI
Rok se sešel s rokem a dovolte mi při té příležitosti zrekapitulovat, jak se nám podařilo naplnit volební sliby, které jsme Vám jménem celého týmu předložili, a též nastínit témata, o něž bychom chtěli naše aktivity obohatit v příštím období.
Čeho dosáhlo PMI CZ?
1. Aktivní zvýšení přidané hodnoty.
Slíbili jsme pořádat besedy s osobnostmi z projektového řízení, z domova i ze zahraničí. Zpočátku se nám podařilo přitáhnout několik velmi zajímavých přednášejících ze zahraničí, posledním z nich byla Agnieszka Gasperini. Při omezeném rozpočtu je však obtížné saturovat se kvalitním přednášejícími z ciziny, protože buď jsou drazí, nebo přijíždějí přednést poněkud marketingovou přednášku, případně obojí. Proto v poslední době převažovali hosté z domácího prostředí, a to dokonce i z prostředí výboru PMI CZ. I tak jsme ale prezentovali velice úspěšné přednášky, některé z nich natolik navštívené, že jsme museli registraci ukončit předčasně pro vyčerpání kapacity sálu – naposledy to byla dnešní přednáška.
Blízce spolupracujeme s Projektovým Undergroundem, který se nyní specializuje na praktické diskuze o tématech z projektového řízení, zatímco přednášky a „grilováním projekťáka“ zůstávají doménou PMI. Je zajištěna plná informovanost mezi těmito dvěma organizacemi a vy, naši členové, se můžete účastnit (a také účastníte) aktivit obou.
Pod hlavičkou PMI probíhá podpora přípravy k nejvyšší certifikaci PgMP. První tým ji nyní ukončil a již se tvoří skupina zájemců do druhého kola.
2. Pravidelné informace
Jak sami víte, časopis naší komory se stal Vaším pravidelným společníkem. Doufáme, že jeho obsah Vám vyhovuje, o jeho použitelnosti nás nicméně přesvědčuje j eho distribuce i členům dalších projektových společenství. Inzerujeme zásadně pouze akce, kde c oby členové České komory PMI najdete významné slevy, minimálně ve výši poloviny ročního členského příspěvku.
Již ve volebním programu jsme avizovali garanci doby odpovědi v rámci odpovědny. Stále se nám d aří ji držet, a stále nás rmoutí, že se málo ptáte – přitom máme řadu připravených odpovědí.
V neposlední řadě je součástí informovanosti i transparentnost. Všechny akce jsou avizovány ve zpravodaji a na našem WEBu, ekonomické záležitosti si kdokoliv může zkontrolovat na našem transparentním účtu. Jak zde uvidíte, chováme se ekonomicky zodpovědně.
3. Rozšiřování působnosti
P osledně, když jsme skládali účty, jsme za cíl stanovili rozšíření záběru PMI.CZ jak regionálně, tak aplikačně. Regionální rozšíření se vskutku povedlo. Jak víte, v Brně se ustanovila velice aktivní skupina dobrovolníků, kteří pro brněnské členy a příznivce organizují velice hodnotné přednášky, diskuze i grilování.
Naše snaha rozšířit členskou základnu do oborů mimo IS/IT, případně podobné obory bankovnictví a telekomunikací, se zatím nesetkala s úspěchem. V idíme v tomto směru významný potenciál. Spolupráce s manažery různých oborů skýtá široké možnosti vzájemného obohacení o netradiční pohledy na řešení tradičních problémů a je pro nás tedy stále dobrou motivací. Vidíme to jako dluh, jehož řešení je nastíněno v další části .
Česká komora PMI spolupracovala v loňském roce na akci Projekt roku. Bohužel úroveň akce neodpovídala vynaloženému úsilí a nejen že akce nepřivedla nové členy, ale naopak vyvolala obavy z poškození brandu. Bude nutné připravit našim členům jinou akci. Před tím je ale třeba splnit řadu podmínek, není to jednoduché a inovovaný výbor spolu s řadou dobrovolníků na tom intenzívně pracuje již od začátku roku . Podrobnější informace se brzy objeví ve Zpravodaji. Do té doby se budeme se svým brandem účastnit pouze kvalitních akcí, poslední takovou akcí byla studentská konference ve Zlíně.
4. Administrace
Jakkoliv je toto téma pro běžné členy nezajímavé, protože jim nepřináší přidanou hodnotu, je mu třeba tentokrát věnovat pár slov také. V souvislosti s novým občanským zákoníkem bylo třeba připravit a je zapotřebí schválit nové stanovy. Hlavní přínos nových stanov bude v tom, že dle nového občanského zákoníku již nebude třeba udržovat situaci, kdy člen bude členem nejen po zaplacení členského příspěvku, ale i podpisem papír ové přihlášky . Dosud, ve shodě s předchozím právním systémem a vyjednanou výjimkou z pravidel PMI.ORG, se po zaplacení členského příspěvku ještě nikdo členem nestal, musel „podepsat papír“. To přinášelo množství těžko řešitelných problémů. Jako vstřícný předběžný krok jsme již v tomto roce uspořádali elektronické volby, jichž se mohli zúčastnit všichni, kdož měli k rozhodnému datu zaplaceny příspěvky. Věřím, že schválením nových stanov a jejich registrací se podaří tuto schizofrenii konečně odstranit.
Kam směřuje PMI?
Kdybychom měli popsat obraz České komory PMI, jak jej vidíme asi za dva až tři roky, bylo by to něco v následujícím smyslu: je to otevřená a aktivní komora, sdružující profesionály i neprofesionály se zájmem o projektové řízení, kteří jsou hluboce přesvědčeni o jeho výhodách a rádi se o své přesvědčení podělí i s ostatními. Projektové řízení je pro nás nejen metodika, ale také styl práce. Česká komora PMI svou činností přispívá k osvětě v oblasti projektového řízení a poskytuje zajímavou platformu pro všechny její současné i potenciální členy.
Od obvyklých zvyklostí se snažíme odlišit nastavením transparentních postupů a rozhodně se vyhýbáme komerční platformě pro sbírání zakázek jakéhokoli typu. Bez těchto zásad nelze zachovat trvalou důvěryhodnost námi organizovaných aktivit. V České komoře PMI byly, jsou a budou dodržovány zásady fair play tak, jak jsou definovány etickým standardem PMI. Za naše členy pak považujeme ty, kdo tento kodex ve své každodenní praxi ctí.
Jak se k výše uvedenému dobrat? Jako základ dalšího rozvoje vidíme trojici základních pilířů. Proberme si je od nejobecnějšího k nejvíce specifickému. Ten obecný spočívá v potřebě vytvořit v ČR prostředí, kde je projektové řízení vnímáno jako efektivní styl práce. Prakticky to znamená šířit povědomí o výhodách projektového řízení i mimo obory, kde je běžně používáno pro implementaci produktu ( tj. IT, TELCO a bankovnictví) , a to způsobem srozumitelným i oborům a lidem, kteří se s projektovým řízením zatím moc nesetkali, případně principy projektového řízení využívají, aniž by si toho byli vědomi (dokonce i na základní a střední školy) . Zároveň bychom chtěli přispět ke snížení inflace (nadužívání) pojmu projekt, kterým je dnes označována i mnohá aktivita na úrovni běžné operativy. V oborech, kde je projektové řízení běžně využíváno, chceme posilovat jeho kvalitu a odbourat stereotyp, že projektový manažer je takový ten „ouřada“, co chce jen nějaké tabulky bez valného praktického přínosu atd. K tomu je právě potřeba podpořit obraz, že opravdový projektový manažer disponuje nejen znalostmi metodiky (znalostní báze best practices, nikoli dogma, kterého se musí za každou cenu zuby nehty držet), ale že projektový manažer je zároveň silný i v dalších oblastech, zejména v soft skills (leadership, facilitace, motivace, flexibilita, odolnost vůči stresu atd.). A hlavně projektový manažer je ten, kdo umí používat jak metodické postupy, tak i zdravý selský rozum.
Obecnou snahu o šíření povědomí o projektovém řízení je potřebné podp o ř i t šířením informací o výhodách PMI – proč se snažit dělat věci jinak, když už existují prověřené způsoby (metodika PMI), které šetří čas a slouží jako zdravý a prověřený základ? Česká komora PMI by i nadále měla podporovat ty, co se chtějí s PMI seznámit a motivovat je k tomu, aby z toho seznámení vznikl dlouhodobý vztah a nejen one night stand (pouhá cesta ke slevě na poplatku za zkoušku) - např. formou akcí, které mají přínos, jsou zábavné atd. I nadále by si certifikace PMP měla uchovat punc prestižní celosvětově platné certifikace, na druhou stranu by neměla vzbuzovat dojem přílišné obtížnosti a nedostupnosti.
Z výše uvedeného vyplývá třetí pilíř aktivit – posílení aktivní role CZ PMI v oblasti projektového řízení v ČR, a to pro různé cílové skupiny tak, aby PMI byla jasnou první volbou. Pro zkušené projektové manažery by mělo jít o platformu, kde si lze vzájemně vyměňovat zkušenosti, navazovat nové kontakty, dozvídat se zajímavé praktické tipy, best practices atd. Pro méně zkušené projektové manažery by pak mělo jít o platformu, kde najdou možnost získat nové informace, podporu při jejich dalším směřování, možnost seznámit se s výhodami metodiky PMI atd. O podporu obou těchto skupin se Česká komora PMI snaží systematicky již delší dobu. To, co je nyní nového, je skutečnost, že pro „neprojekťáky“ to bude platforma, která jim zajímavou formou nabídne dostatek informací o výhodách projektového řízení obecně a odbourá možné předsudky o projektovém řízení. Součástí toho je i intenzivní spolupráce se žáky a studenty – od nejnižších úrovní vzdělávání až po vysoké školy, studentské projektové organizace a jejich alma mater.
Interní struktura aktivit české komory PMI, rozdělená do tří úrovní, je tomu již přizpůsobena. Teď bude potřeba ji začít naplňovat. To znamená že přichází doba, kdy začneme rozlišovat kdo je platícím členem a kdo si nechal členství vypršet a je jen příznivcem. Hlavně ale také bude třeba rozlišovat kdo je aktivní a komunitě projektových manažerů něco přináší a kdo se jen „veze“. Lze tedy očekávat, že se změní přístup ke sponzorům, vztah k příznivcům z oblasti Projektového Undergroundu, organizace začne oceňovat aktivitu členů i příznivců.
Zároveň probíhá čas vymýšlení konkrétních akcí a činností, které budou naplňovat uvedené cíle nejrůznějšími formami. Připravujeme celý program sestávající z řady projektů, které by ve svém součtu měly vést ke změně fungování organizace a postupně začnou vznikat nové akce a aktivity. To vše má sloužit jedinému cíli - dalšímu zvýšení přidané hodnoty pro vás, pro členy.
Děkujeme vám předem za podporu a aktivní účast.
Follow our News